Co Finowie wiedzą o zapobieganiu demencji?

e-Porady Zdrowotne dra Glenna S. Rothfelda

Jednym z głównych problemów, które powodują lęk u ludzi, jeśli chodzi o procesy starzenia, jest demencja.

Wraz z wiekiem zaczynasz tracić wspomnienia. Już nie mówiąc o samodzielności. Ale jeżeli będziesz się tym martwił, to raczej nie rozwiąże to problemu, nie obniży żadnego ryzyka, nie spowolni procesu, którego nie chcesz. Nie sprawi również, że objawy znikną.

 

W oparciu o najnowsze badania istnieje jedna aktywność, która może pomóc. Ponadto jest ona jedną z najbardziej relaksujących aktywności, które możesz podjąć. Czas zacząć planować Twój dzień w SPA.

 

Przeprowadzone nie tak dawno temu w Finlandii badanie dowiodło związek pomiędzy częstym korzystaniem z sauny a obniżonym ryzykiem wystąpienia demencji.

 

A co może zapewnić Twojemu mózgowi jeszcze więcej komfortu?

Analiza danych dotyczących około 2000 mężczyzn, którzy korzystali z sauny regularnie, dowiodła, że u tych, którzy korzystali z sauny co drugi dzień bądź codziennie, istniało o 66% mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia demencji niż u tych, którzy korzystali z sauny raz w tygodniu. Mam tu również na myśli demencję występującą przy chorobie Alzheimera.

 

To był pierwszy raz, kiedy zbadano związek pomiędzy sauną a demencją. Poprzednie badanie pokazało, że ten sekret SPA może obniżyć ryzyko nagłej śmierci z powodów obniżenia sprawności układu krążenia, obniżenia sprawności naczyń wieńcowych albo innych problemów z układem krwionośnym, jak również śmierci z jakiejkolwiek innej przyczyny.

Dzieje się tak, ponieważ przebywanie w gorącej saunie pozwala obniżyć ciśnienie krwi, jeśli jest wysokie, oraz usprawnić przepływ krwi, jeśli cierpisz na zastoinową niewydolność serca.

Może również pomóc wypocić toksyny przez pory w skórze i jest to całkowicie bezpieczny proces, nawet jeśli jesteś osobą starszą i cierpisz na jakąkolwiek chorobę serca albo wczesne oznaki spadku zdolności poznawczych.

Tylko nie korzystaj z sauny sam ani nie siedź w niej za długo.

Czas spędzony w saunie, w której powietrze z reguły jest bardzo gorące i suche i osiąga temperaturę pomiędzy 60–110°C, powinien wahać się od 5 do 20 minut jednorazowo.

Nie jest wcale niespodzianką, że te badanie zostało zrobione w Finlandii. W sumie to Finowie wynaleźli saunę i oni cieszą się jej regeneracyjnymi i oczyszczającymi efektami już od ponad dwóch tysięcy lat. Ale nie musisz od razu rezerwować lotu do jednego z krajów nordyckich, żeby w pełni cieszyć się korzyściami, które niesie ze sobą sauna.

Możesz korzystać z niej także u siebie na miejscu. Znajdziesz ją w wielu punktach – w SPA, w siłowniach, w szczególności tych, w których jest basen, a nawet w strefach fitness w hotelach. Jeśli potrzebujesz trochę prywatności, możesz sobie zainstalować taką saunę w domu. Albo kupić ją w sklepie, w których można nabyć też wanny z hydromasażem i jacuzzi.

A jeśli suche ciepło naprawdę nie jest czymś, co lubisz, to możesz napełnić swoją wannę gorącą wodą, zgasić światło i zafundować sobie długą kąpiel. Wzięcie przyjemnej, gorącej kąpieli pomaga utrzymać poziom cukru na odpowiednim poziomie w takim samym stopniu jak ruch. Poza tym to jest również bardzo dobry sposób na wypocenie toksyn.

Życzę zdrowia,
dr n. med. Glenn S. Rothfeld

 

 

Źródło: Newsletter e-Porady Zdrowotne

 

 

Wpis odwiedziło 1 314 gości