Eksperci ostrzegają. Brytyjska mutacja jest zdecydowanie bardziej zakaźna i zjadliwa. Przy tym wariancie bardzo szybko dochodzi do niewydolności krążeniowo-oddechowej. Chorzy na COVID-19 nie tracą węchu i smaku, a zakażenie bardziej przypomina grypę. Oprócz problemów zatokami powinny nas zaniepokoić bóle mięśni, osłabienie, zawroty głowy i podwyższona temperatura.
Testy molekularne – kiedy możliwy jest wynik fałszywie ujemny?
Czy jeśli wynik testu jest ujemny, oznacza to, że nie jestem zakażony? Niestety, wynik ujemny nie wyklucza obecności infekcji. Z ostatnich badań przeprowadzonych przez naukowców z Johns Hopkins Medicine wynika, że testy rRT-PCR na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 w co najmniej 20 proc. przypadków dają wyniki fałszywie ujemne.
Jak tłumaczy Karolina Bukowska-Straková, wynika to głównie z tego, kiedy i z jakiego materiału zostało przeprowadzone badanie. Największą czułość diagnostyczną uzyskuje się wykonując badanie dzień po wystąpieniu objawów lub 7-9 dni od potencjalnego zakażenia. Oznacza to, że przez pierwsze dni zakażenia wirus może być niemal niewykrywalny.
Wpis odwiedziło 812 gości