żyły krew

Zakrzepowe zapalenie żył głębokich

Objawy zakrzepicy

Trzeba wiedzieć, że nie zawsze występują wszystkie objawy przy zakrzepicy. Często obecne są tylko niektóre z nich, a niekiedy zakrzepowe zapalenie żył głębokich może początkowo przebiegać całkowicie bezobjawowo, co znacznie utrudnia jego rozpoznanie i zwiększa niebezpieczeństwo wystąpienia poważnych powikłań.

Do najczęstszych objawów zakrzepowego zapalenia żył należą ból i obrzęk części ciał.

Najczęściej dotyczą kostek, łydek lub ud, co jest wynikiem umiejscawiania się zakrzepów w żyłach kończyny dolnej. W tych przypadkach obrzęk obejmuje całą kończynę poniżej miejsca zatkania żyły i dochodzi aż do palców stopy.

Zakrzepowe zapalenie żył głębokich objawia się zaczerwienieniem i zwiększoną czułością obszarów chorobowych, nasileniem bólu przy chodzeniu lub poruszaniu kończyną, bólem przy zginaniu, gorączką i niekiedy przyśpieszoną akcją serca.

Jednym z częściej występujących objawów jest też ból w klatce piersiowej.

Chorzy przyznają, że jest to ból podobny do dolegliwości towarzyszących zawałom serca. Ból powodowany przez zakrzepicę może nasilać się przy głębokich wdechach. Zakrzep w płucach powoduje przyspieszenie akcji serca. Organizm w ten sposób próbuje nadrobić braki i opóźnienia w przekazywaniu tkankom tlenu.

Nietypowy suchy kaszel również może być powodowany zatorem w płucach. Krew w plwocinie oznacza, że natychmiast należy skorzystać z pomocy lekarza. U niektórych pacjentów pojwiają się zaburzenia widzenia, uczucie zagubienia, zawroty głowy i problemy z utrzymaniem równowagi.

Zdarzają się również objawy, które łudząco przypominają zatrucie pokarmowe. Ból brzucha i wymioty mogą ostrzegać przed zakrzepem w obrębie jamy brzusznej.

Wpis odwiedziło 763 gości