czosnek

Paciorkowiec – działanie czosnku

Paciorkowiec – leczenie domowe liszajca zakaźnego

Liszajec zakaźny charakteryzuje się wykwitami pęcherzowo-ropnymi zlokalizowanymi głównie na twarzy oraz w okolicy jamy ustnej, nosa i płytek paznokciowych. Wydobywająca się z nich żółtawa treść zasycha, pojawiają się krosty i nadżerki pokryte strupami. Domowe leczenie paciorkowca w liszajcu zakaźnym opiera się w dużej mierze na regularnym oczyszczaniu zajętej skóry przy użyciu łagodnych mydeł antybakteryjnych. Wskazane jest stosowanie kremów nawilżających, lotionów i aerozoli zawierających środki odkażające.

Chorzy powinni spożywać herbaty sporządzone na bazie odwaru przygotowanego z połączenia następujących ziół (każdego po 50 g): liście poziomki, liście orzecha włoskiego, liście bobka trójlistnego, korzeń łopianu, korzeń arcydzięgla, korzeń perzu, kłącze tataraku, liście ruty i pączki topoli. Łyżkę odwaru należy rozcieńczyć w szklance wrzątku. Herbatę powinno się pić 3 razy dziennie, przed posiłkiem.

PRZECIWBAKTERYJNE DZIAŁANIE CZOSNKU

Czosnek ( Allium sativum L.) był używany od najdawniejszych czasów w medycynie ludowej do leczenia chorób zakaźnych. Arabowie wykorzystywali go do leczenia ran i owrzodzeń. Był też używany jako przyprawa oraz środek przeciwdrobnoustrojowy. W średniowieczu czosnek stanowił podstawę leczenia przeciwepidemicznego. W okresie „zarazy” był spożywany lub używany do nacierania ciała i noszony jako amulet. Słowianie zawieszali go nad wejściem do chat. Na terenie Południowej Europy czosnek był uważany za panaceum przeciw wielu chorobom.

Stosowano go po ukąszeniu owadów, na trudno gojące się rany, jako środek przeciwtasiemcowy. Już dawno stwierdzono, że czosnek hamuje rozwój bakterii i grzybów. Często był stosowany w chorobach płuc, górnych dróg oddechowych, zakażeniach przewodu pokarmowego i skóry. Wykazał skuteczność w leczeniu zakażeń kanałów korzeniowych zębów i w zapaleniu ozębnej.

Preparaty z czosnku mogą być stosowane w leczeniu różnych zakażeń w obrębie jamy ustnej, górnych i dolnych dróg oddechowych, przewodu pokarmowego, ran oparzeniowych, owrzodzeń podudzi i ran pooperacyjnych (1, 2). Przeprowadzone badania wskazują na dużą aktywność przeciwdrobnoustrojową czosnku. Wykazuje on działanie przeciwbakteryjne (2-10), przeciwgrzybiczne (11-16), przeciwwirusowe (17-19) i przeciwpierwotniakowe (20-24).

Wpis odwiedziło 1 210 gości